Odkryj kilka zaskakujących faktów na temat swojej skóry

Prawdopodobnie nie wiedziałeś kilku rzeczy o swojej skórze. Od przeziębienia, przez choroby serca, po ryzyko zachorowania na raka – Twoja skóra może nam wiele powiedzieć o Twoim zdrowiu. Przygotuj się więc na niespodzianki.

Skóra jest największym organem w Twoim ciele i utrzymuje Cię przy życiu. Składa się z dwóch warstw tkanki – górna warstwa to naskórek, a dolna to skóra właściwa. Naskórek stanowi najbardziej zewnętrzną warstwę skóry i jest zbudowany z warstwy komórek, które pokrywają całe ciało, z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp. Naskórek jest odpowiedzialny za ochronę skóry właściwej, umożliwiając oddychanie i przeżycie.

Z kolei skóra właściwa to miejsce, w którym znajduje się większość włosów, gruczołów potowych i porów. Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej, która nadaje skórze wytrzymałość. Dolna warstwa skóry właściwej to podskóra, w której znajdują się komórki tłuszczowe.

Chociaż w skórze dzieje się bardzo dużo, jest kilka jej części, które są szczególnie ważne. Twarz jest najczęściej oglądaną częścią ciała i jest pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę ludzie, gdy cię poznają. Twarz składa się ze skóry głowy, czoła, brwi, powiek, oczu, policzków, nosa, ust, podbródka i uszu.

Ludzie zazwyczaj mają jeden z dwóch rodzajów skóry. Niektórzy mają skórę suchą, a inni tłustą. Skóra sucha nie jest tak miękka jak inne rodzaje skóry, ale za to lepiej chroni przed zimnem. Skóra tłusta ma gruczoły produkujące olej, które powodują, że skóra wygląda na błyszczącą i tłustą.

Możesz pomóc swojej skórze pozostać w dobrej kondycji. Regularnie myj twarz i codziennie ją nawilżaj. Nie szoruj skóry i pamiętaj o nałożeniu balsamu po prysznicu. Podczas mycia skóry należy myć tylko wierzchy rąk, nogi i stopy. Zachowaj ostrożność w pobliżu osób z chorobami zakaźnymi, ponieważ możesz zarazić się od nich wirusem przez skórę.

Twarz jest miejscem, w którym po raz pierwszy odczuwamy zmiany pogody. Pierwszym miejscem, w którym poczujesz różnicę w pogodzie, jest twarz. Jeśli było gorąco, będzie ona sucha i napięta. Jeśli było Ci zimno, Twoja skóra będzie zimna i wilgotna.

O oparzeniu słonecznym mówimy wtedy , gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych i staje się czerwona, bolesna i wrażliwa na dotyk. Oparzenia słoneczne zdarzają się zazwyczaj, gdy przebywasz na świeżym powietrzu, a słońce jest zbyt silne.

Podczas przeziębienia nos jest zatkany i ma katar. Może również występować ból gardła, kaszel i kichanie. Osoby chore na grypę zwykle mają gorączkę, a ich nos może być zatkany, katar i ból.

Wrastający paznokieć to sytuacja, w której paznokieć wrasta w otaczającą go skórę. Paznokcie zwykle rosną na dużym palcu u nogi, ale mogą też rosnąć na każdym z palców. Aby wyleczyć wrastający paznokieć, namocz go w ciepłej wodzie z mydłem i owiń miękką ściereczką lub wacikiem.

Czasami włosy mogą wypadać. Dzieje się tak, ponieważ mieszki włosowe przestają produkować nowe włosy, a zużywają te już istniejące. Istnieje wiele różnych rodzajów wypadania włosów, a niektóre z nich są bardziej powszechne niż inne. Łysienie to sytuacja, w której włosy całkowicie znikają. Utrata włosów może być tymczasowa lub trwała.

Wypadanie włosów jest zwykle kojarzone z mężczyznami, ale kobiety też mogą je tracić. Kobiety zwykle zaczynają tracić włosy około 30 roku życia. Główną przyczyną wypadania włosów są zmiany hormonalne, które mogą wystąpić w okresie menopauzy lub ciąży. Stres, choroba lub zabieg chirurgiczny również mogą powodować utratę włosów.

Utrata włosów może nastąpić na głowie lub w dowolnym miejscu na ciele.

Zakażenia pęcherza moczowego są wywoływane przez bakterie i zazwyczaj są nieprzyjemne. Pierwszym objawem zapalenia pęcherza jest zwykle uczucie, że musisz oddać mocz, a potem możesz mieć także uczucie wzdęcia, ból brzuch-a i krew w moczu.

UTI, czyli zakażenie dróg moczowych, to infekcja, która zaczyna się w pęcherzu i rozprzestrzenia się na nerki. Objawy obejmują ból, pieczenie i częste oddawanie moczu. UTI może być spowodowane przez infekcje bakteryjne lub drożdżakowe.

Jeśli masz UTI, zazwyczaj ustępuje ono po kilku dniach. Jeśli jednak nie podejmiesz leczenia, może to doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Pryszcz to mały guzek pojawiający się na skórze. Istnieje wiele przyczyn powstawania trądziku, w tym hormony, stres, alergie pokarmowe i niektóre leki.

Trądzik nie znika po zniknięciu pryszcza. Zamiast tego należy stale myć twarz, aby utrzymać ją w czystości.

Pryszcz to zgrubienie na skórze. Pryszcze są powodowane przez gruczoły tłuszczowe, które ulegają zablokowaniu i produkują nadmiar sebum. Zwykle pojawiają się na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach.

Większość pryszczy jest bardzo bolesna i trudno jest kontrolować ich wielkość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *