7 Wskazówki dotyczące zdrowych włosów

Cotygodniowe stosowanie odżywki do włosów może wydawać się dobrym pomysłem, ale jak wiele szkód może ona naprawdę wyrządzić?

W początkach szamponów powszechne było spłukiwanie włosów wodą. Teoretycznie płukanie miało pomóc w usunięciu oleju i nagromadzonego na skórze głowy osadu. Wkrótce jednak odkryto, że wielokrotne mycie włosów szamponem powoduje ich uszkodzenie, dlatego opracowano łagodniejsze szampony i odżywki.

Jednak w miarę rozwoju branży szampony i odżywki stawały się coraz silniejsze. W wyniku tego obecnie często myjemy włosy dwa razy w tygodniu – raz w sobotę rano i raz w niedzielę wieczorem. Doprowadziło to do wzrostu liczby osób, u których zdiagnozowano zniszczone włosy.

Jak bardzo nasze włosy są uszkodzone? W jednym z ostatnich badań sprawdzono wpływ częstego mycia włosów szamponem i stwierdzono, że stan włosów pogarsza się już po czterech tygodniach częstego stosowania szamponu i odżywki.

W innym badaniu naukowcy oceniali wpływ codziennego mycia włosów i stwierdzili, że osoby, które codziennie używały szamponu, były bardziej narażone na łamanie się i wypadanie włosów niż osoby, które myły włosy rzadziej.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów zapobiegania uszkodzeniom włosów. Oto dziesięć wskazówek, które pozwolą Ci zachować zdrowe włosy.

1. Nie myj włosów codziennie

Codzienne mycie włosów doprowadzi jedynie do ich uszkodzenia, ale niekoniecznie trzeba je myć tak często, jak raz w tygodniu. Szampon został zaprojektowany tak, by był delikatny dla włosów, ale mimo to należy uważać, by nie pozbawiać skóry głowy i włosów naturalnych olejków.

Zamiast tego, lepiej jest myć włosy raz w tygodniu i pozostawić odżywkę do ich odżywienia. Odżywka doda im wilgoci i pomoże uszczelnić łuski włosa, co zmniejszy ilość złamań.

2. Upewnij się, że używasz właściwego produktu

Choć wiele produktów jest sprzedawanych jako produkty “no-poo” i “no-dye”, nadal stanowią one niezbędny element rutyny pielęgnacji włosów. Pomagają oczyścić włosy, usuwając nadmiar olejków i zanieczyszczeń ze skóry głowy. Pomagają również utrwalić fryzurę, co uszczelnia łuski włosów, zapobiegając ich łamaniu się, i dodają im wilgoci.

Ponadto są niezbędne do styl -izacji włosów, np. rozczesywania, wygładzania i układania. Najlepiej jest kupić “uniwersalny” szampon i odżywkę. Zawierają one składniki kompatybilne z każdym rodzajem włosów i są odpowiednie na każdym etapie ich pielęgnacji.

3. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie

Wiele osób uważa, że myjąc włosy codziennie, robi im przysługę, ale tak nie jest. Jeśli chcesz oczyścić włosy, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie.

Produkty, które twierdzą, że są “no-poo”, często zawierają składniki, które sprawiają, że włosy wyglądają na czyste, ale te składniki wysuszają włosy. To samo dotyczy produktów , które obiecują odżywiać włosy. Jeśli zawierają one laurylosiarczan sodu, zniszczą włosy.

Powinnaś myć włosy tylko tymi produktami, które są oznaczone jako odpowiednie do codziennego użytku. Ich składniki powinny być wyszczególnione i powinny być odpowiednie dla każdego rodzaju włosów.

4. Kupuj szampony i odżywki odpowiednie dla wszystkich rodzajów włosów

Choć większość produktów jest odpowiednia dla każdego rodzaju włosów, ważne jest, by upewnić się, że zostały one stworzone specjalnie dla Twojego rodzaju włosów.

Na przykład, jeśli masz włosy kręcone, powinnaś unikać produktów zawierających siarczany, które wysuszają włosy kręcone. Zamiast tego szukaj szamponów i odżywek, które zawierają naturalne składniki i są odpowiednie dla włosów kręconych.

5. Myj włosy tego samego dnia tygodnia

Nie musisz myć włosów codziennie, a już na pewno nie jest wskazane, by myć je częściej niż raz w tygodniu. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – codzienne mycie włosów prowadzi do większych uszkodzeń.

Jeśli myjesz włosy co drugi dzień, wchłaniasz dużą ilość brudu i oleju, które zatykają pory. Z czasem we włosach nagromadzą się martwe komórki i bakterie, co może powodować problemy, takie jak łupież.

6. Unikaj używania gorącej wody

Jedną z największych przyczyn uszkodzeń włosów jest nadmierne ciepło. Może ono powodować rozdwajanie się końcówek, co z kolei może prowadzić do łamania i wypadania włosów.

Choć może się wydawać, że dobrym pomysłem jest używanie gorącej wody, aby przyspieszyć proces suszenia, w rzeczywistości może to być szkodliwe dla włosów.

Zamiast tego używaj ręcznika lub jedwabnej poszewki na poduszkę, które pomogą wchłonąć nadmiar wilgoci i zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się włosów.

7. Unikaj stosowania rozjaśniaczy i środków koloryzujących

Rozjaśniacze i środki koloryzujące mogą uszkodzić włosy, pozbawiając je naturalnych olejków, które je chronią. Dotyczy to zwłaszcza produktów do koloryzacji zawierających nadtlenek.

Używając produktów do koloryzacji, zawsze czytaj etykiety i wybieraj te, które są odpowiednie dla każdego rodzaju włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *