10 sposobów na dłuższą trwałość szminki

Niezależnie od tego, czy jesteś koneserką, czy neofitką w dziedzinie szminek, łatwo jest uznać makijaż, który kochasz, za coś oczywistego. Dotyczy to zwłaszcza szminki, która jest pierwszym produktem, jaki nakładamy każdego ranka, tuż przed zrobieniem sobie porannej kawy. Jednak ta pierwsza aplikacja to dopiero początek okresu użytkowania pomadki. I chociaż niektóre szminki utrzymują się na ustach przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, wiele z nas zastanawia się, jak długo możemy utrzymać na ustach nasze ulubione odcienie.

Chociaż nie ma idealnego momentu na rozpoczęcie nakładania szminki, eksperci zalecają, aby nakładać ją co najmniej 15 minut przed wyjściem z domu. “Im dłużej czekasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że przeoczysz pewne miejsca i będziesz musiała nakładać ją ponownie” – mówi Michelle Matlin, dermatolog z Dermatology Associates of New York City. Zacznij więc powoli i stopniowo dojdź do 15 minut pełnej aplikacji – idealnie byłoby co najmniej 30 minut, ale Matlin twierdzi, że w ciągu dnia jest to niepraktyczne.

Pierwsza rzecz, którą powinnaś wiedzieć o pomadkach: nie są one przeznaczone do jedzenia. “Jeśli je zjesz, wysuszą Cię. Zawartość lipidów jest bardzo podobna do zawartości lipidów w skórze” – mówi Matlin. A to oznacza, że mogą być szkodliwe dla skóry, jeśli masz wrażliwe miejsca, takie jak usta, lub jeśli niedawno się goliłeś. Ponadto, jeśli nie będziesz ich nawilżać, będą pękać i pierzchnąć.

Ale co zrobić, jeśli po nałożeniu szminki nadal musisz iść do biura? Może Ci się wydawać, że Twoje usta są szczelnie zamknięte – ale tak nie jest. Szminkę można łatwo usunąć za pomocą wilgotnej chusteczki lub bezolejowego płynu do demakijażu, takiego jak Neutrogena Lip Remover Oil-Free, który – jak udowodniono – usuwa pigment z ust, nie wysuszając ich. Możesz też użyć wacika nasączonego ciepłą wodą i delikatnie przetrzeć nim usta, a następnie przycisnąć wacik do miejsca, które wyschło. Aby uzyskać długotrwały efekt, nałóż na usta warstwę beztłuszczowego balsamu do ust 15 minut po nałożeniu szminki.

Jak długo można nosić szminkę? Eksperci są zgodni co do tego, że przeciętna szminka utrzymuje się na ustach od 6 do 12 godzin, zanim wyblaknie, przy czym kolor pomadki będzie prawdopodobnie tym trwalszy , im ciemniejszy jest kolor. Matlin wyjaśnia, że podobnie jak kolor na ustach, kolor pomadki pozostanie taki sam przez kilka pierwszych godzin, a następnie będzie powoli blaknąć w miarę wysychania makijażu. Jeżeli używasz jaśniejszej szminki, prawdopodobnie jej kolor zetrze się jako pierwszy, ponieważ jest to najjaśniejszy kolor, więc jest bardziej podatny na blaknięcie. Jeżeli używasz ciemnej pomadki, jej trwałość będzie większa, ponieważ pigmenty w ciemnych kolorach są bardziej kryjące i nie wtapiają się tak bardzo w otaczający je kolor.

Jeśli pomadka zaczęła się ścierać zanim dotarłaś do dom-u, może to być czas na zmianę odcienia. “Świetna szminka jest jak nowy strój na każdy dzień tygodnia” – mówi Matlin. Ale jeśli ciągle nosisz ten sam kolor, zacznie on blaknąć”. Choć może to być frustrujące, pamiętaj, że szminka tak naprawdę nie znika, tylko wtapia się w kolor Twoich ust. Jeżeli zbyt długo nosisz szminkę w tym samym kolorze, pigment na ustach zacznie się rozchodzić, a Twój kolor będzie wyglądał inaczej. “To tylko część procesu, w którym kolor wygląda na ustach” – mówi Matlin. Najlepszym rozwiązaniem jest regularna zmiana koloru szminki, aby nie wyglądać matowo i aby kolor nie stał się zbyt ciemny. Jeżeli używasz czerwonej szminki i zaczyna ona blaknąć, spróbuj zamienić ją na bardziej naturalny, neutralny odcień, aby uniknąć wrażenia “wypranej”.

I wreszcie, jeżeli jesteś uzależniona od szminki, spróbuj najpierw użyć konturówki. “Kiedy nakładasz szminkę, pigment dostaje się na górne warstwy skóry. Po nałożeniu konturówki, pigment pozostaje na powierzchni i nie jest wchłaniany tak głęboko” – mówi Matlin. Stosowanie konturówki zmniejsza również ilość potrzebnej pomadki i pozwala na użycie mniejszego pędzelka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *